A gitár a húros hangszerek, ezen belül a pengetős hangszerek családjába tartozik. Megszólaltatása pengetővel, valamint az ujjakkal történik. A gitárok általában hat húrosak, ezek hangolása E, A, d, g, h, e. A gitár húrok nagy része kvart távolságra van egymástól, kivétel a g-h, ami nagyterc, így a gitáros több mint három oktáv hangterjedelmet használhat.
Egy gitár felépítése szerint lehet klasszikus gitár, akusztikus gitár, elektronikus gitár, vagy elektro-akusztikus gitár. A gitárok napjaink egyik legnépszerűbb hangszere. Elmondhatjuk, hogy szinte minden zenei stílusban megszólal valamilyen formában. Ez leginkább sokoldalúságának köszönhető, hiszen az egyes gitárok típusuktól és zenei stílustól függően betölthetnek szólista szerepet, de megállják helyüket a ritmusszekcióban is. Gitáron éppúgy előadhatók klasszikus darabok, mint napjaink modern popzenéi, sőt a rock műfaja például elképzelhetetlen lenne a e hangszer nélkül.
A gitárkészítés napjainkban már tömeggyártásban történik bár a kézműves hangszerkészítés hagyományai továbbra is fellelhetjük rajtuk. A gitárok fejlődése napjainkban is töretlen ütemben folyik hiszen a zenészek és a tervezőmérnökök egymással együttműködve próbálják kiaknázni a hangszerben rejlő, minden lehetőséget. Jó példa erre az elektromos gitárok megjelenésében úttörő szerepet vállaló Leo Fender, aki rádiómérnök tudását kamatoztatva vett részt a mágneses hangszedő kifejlesztésében, illetve a zenész Les Paul, aki saját zenei elvárásainak megfelelően alakította ki kedvenc hangszerét.
Sokféle formájú, húrozású, működési elvű gitár létezik, bár változatosságuk ellenére bizonyos vonásaikban megegyeznek. A gitár minden esetben rendelkezik egy hangszertesttel, valamint egy ebből kiinduló nyakkal aminek végén a hangszer feje található a hangolókulcsokkal egyetembe. A gitárok húrjai a nyereg és a húrláb között feszülnek, közel a nyakon végighúzódó fogólaphoz, melyen érintők sorakoznak.