A nanotechnológia egyik képviselője a NANOGITÁR
A világ legkisebb gitárja mindössze 10 mikrométer hosszú, (1mm=1000mikrométer!!!) A hangszernek hat húrja van, melyek mindegyike 50 nanométer (1nanométer = 1000 mikrométer!) széles. Ez kb. 100 atom mérete! Fontos tudni, hogy egy vérsejt átlagos mérete is 10 mikrométer hosszú, ezért hatalmas a jelentősége a technológiának.
Csak viszonyításképpen
az emberi hajszál vastagsága 0.2 mm, vagyis 200 mikro-méter, illetve 200.000 nanométer! Ez szinte összehasonlíthatatlanul hatalmas méret a gitár 50-100 nanométeres vastagságához mérten. Az eszközt a Cornell University készítette kristályos szilíciumból, az integrált áramköröknél alkalmazott gyártástechnológiára alapozva.
A szupertechnológiáról annyit árult csak el a cikk szerzője, hogy magasfeszültségű elektronsugaras fotólitográfiával állította elő a Cornell nanogyár részlege (CNF), szilícium-egykristályon képzett oxidrétegen, mint hordozón. Rezisztmintázatnak egy felső szilíciumréteget használtak, s ez alatt szelektív, nedveskémiai eljárásokkal távolították el a felesleges réteget. Az eredmény egy önálló szilícium kristály struktúra lett.
Készítésének célja
hogy bemutassa - mire képes az a technológia, mellyel hamarosan az elektromechanikus eszközök újabb generációja készül.
Kis szépséghibája a dolognak
ha a gitárt megpengetjük - erre alkalmas eszközzel - pl. alagútmikroszkóppal, akkor a kapott rezgés természetesen nem a hallható hanghullámok tartományába fog esni.
Arról nem szól az eredeti cikk, hogy a lapgitár után vajon mikor várhatjuk a dobozgitáros verziót. Azért rocker legyem ám a talpán, aki ezen játszani tud!