Ahogy teltek az évek, évtizedek, évszázadok, világunk egyre hangosabb lett. A huszadik század közepére eljutottunk odáig, hogy iszonyatos hangzavar vesz körül minket. A halk muzsikaszót már nagyon kevesen hallják, és sokakat nem is érdekel. Ebből kifolyólag tovább kellett lépni. Amennyiben egy zenész figyelmet szeretne magának, nem elég a tehetség, az esztétika, a hangerőnek követni kell a világ zaját.
A gitárok is tovább fejlődtek. Egyre nagyobb tereket kívántak betölteni a zenészek a hangszer által kibocsátott hanggal. Erre már az akusztikus gitár hangereje alkalmatlan volt. Ezért az 1950-es évek elején megjelent egy új hangszer, feltalálták az elektromos gitárt. Azóta, szinte minden könnyűzenei együttes, illetve zenész elengedhetetlen hangszere. Ez egy olyan gitártípus, ahol a pengetett hang megszólaltatása egy elektromos eszköz, a hangszedő segítségével történik. A hangszedő, vagy pick-up, egy elektromágneses eszköz, mely a húrok mechanikus rezgését, felerősíthető elektromos jellé alakítja át.
Az első elektromágneses hangszedő 1931-ben látott napvilágot. Sikerei ellenére számos hibával küszködött, például az üreges test miatt hajlamos volt az öngerjedésre, és sok nem kívánatos felhangot is produkált, mígnem felismerték, hogy a tömör gitártest kiküszöbölhetné ezt a problémát. Több éves fejlesztgetés után, végül
1950-ben került forgalomba az első jól használható elektromos gitár.
Elterjedése nagyban hozzájárult a rock kultúra kialakulásához, így napjainkra az egyik legnépszerűbb hangszerré vált. Megjelenését követően indult el az a mozgalom, aminek köszönhetően a zenekritikusok egyre komolyabban vették a könnyűzenét és felfigyeltek rá, hogy a klasszikus zene korszaka után is létrehozhatóak maradandó értékű zeneművek.
Az 1960-as évek végén, 70-es évek elején már népszerű hangszernek számítottak az elektromos gitárok, és a rockzene szimbólumává váltak. A korábban alapvetően énekes központú ifjúság szemében új sztártípus született, a gitárhős.
A mai korig az elektromos gitár számottevő változáson ment keresztül, bár a kulturális tehetetlenség következtében a régi konstrukciók töretlen népszerűségnek örvendenek. A gitárok faanyagának lassú száradása javítja a hangszerek minőségét, ami felértékeli a megmaradt régi hangszereket. A változások érintették a gitártest formáját, anyagát és más szerkezeti elemeket is. Az elektronika területén is számos újdonság jelent meg, de ami a hangzást legjobban érinti, az a játék technikák, stílusok fejlődésében mérhető leginkább. Az elektromos gitárok hangosításuknak köszönhetően megengednek olyan különleges játékmódokat is, ahol a húrokat nem a szokványos módon pengetővel hozzák rezgésbe, hanem valamilyen más technikát használnak fel, így egészen más hangszínt, hatást kölcsönözve a hangszernek.
Napjainkra az elektromos gitár betört szinte minden műfajba. Átlépte a rock határait, megjelent a popzenétől egész a dzsesszig, szinte mindenütt ott van, külön specializálódva az adott műfajra.